Blog autorski
Jolanty Szwalbe

środa, Kwiecień 7, 2021, 21:44

7.04.2021

Największym skarbem dla człowieka jest zdrowie” – Symonides z Keos

 

Dziś będzie o zdrowiu, a to z racji Światowego Dnia Zdrowia. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia w 1948 roku, obchodzone jest corocznie od 1950 w rocznicę powstania WHO czyli 7 kwietnia.  Stąd dzisiejsze motto z Symonidesa z Keos uważanego za najwybitniejszego twórcę greckich epigramatów.  

O zdrowiu jak i turbulencjach zdrowotnych można rozprawiać na poważnie i na wesoło. A ponieważ od ponad roku nasz „największy skarb” znajduje się w strefie walki z pandemią, proponuję chwilę oddechu z tabletką uśmiechu, a wszystko zgodnie z radą Tadeusza Krasuskiego, pisarza, poety i satyryka, która brzmi: „ Podczas wolnego od bólu/ oddechu,/ warto jest łyknąć tabletkę/ uśmiechu”.

Wciąż szukamy najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowia. Przyglądając się uważnie niezliczonym zaleceniom co do żywienia i stylu życia, można dojść do wniosku, że: „ Jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie lubisz, picie tego, czego nie chcesz, i robienie tego, na co nie masz ochoty”- podaję za Markiem Twainem. A za Ignacym Legatowiczem, autorem wierszy i epigramatów podaję całkiem prosty, by nie rzec banalny sposób na poprawę sylwetki, a więc i zdrowia: „ Za sześciu zjadasz, siedzisz za jednego; Tak jedz, jak siedzisz; brzucha pozbędziesz wielkiego”. Wracając do amerykańskiego pisarza i humorysty Twaina, chcę przywołać jeszcze jedną jego wypowiedź, a mianowicie: „ Życie i zdrowie człowieka są zagrożone, kiedy obraduje Parlament”, z  którą trudno się nie zgodzić, prawda? Natomiast Robert Baden-Powell, założyciel skautingu uzależniał zdrowie od śmiechu twierdząc: „ Kto się nie śmieje, jest chory”. Czy może być lepszy test zdrowia? I wcale nie trzeba się na niego zapisywać, co więcej jest bezpłatny i w każdej chwili możemy się mu poddać.  Idźmy zatem tym tropem i rozprawmy się z bezsennością, która dręczy coraz więcej ludzi, w czym niemała „zasługa” pandemii. Jak sobie radzić z bezsennością? Są różne sposoby. Na przykład można wystawić: „ Usprawiedliwienie bezsenności: nie wszystko jedno, czy mieć oczy otwarte, czy zamknięte w mroku."- co uczynił Ramón Gómez de la Serna. Ale już  Marian Hemar zwierzał się: „ Pół nocy nie spałem, ale nie ma złego bez dobrego. Mniej się wyśpisz, więcej wymyślisz”. Ciekawe ile spośród dwóch tysięcy piosenek, których był autorem Hemar, powstało podczas takich bezsennych nocy? Z kolei Wojciech Młynarski zdradza swój niezawodny sposób. Otóż „ należy siłą wyobraźni/ przywołać twarze kilku osób,/ potem się trzeba przyjrzeć im/ i położywszy się na wznak,/ albo na boku,/ mniejsza z tym,/ powoli liczyć tak:/ Numer jeden to ten pan,/ co robótki robi podłe,/ drugi, ten, co za złe ma,/ że ci w życiu się powiodło. […] a ósmego już nie widzisz –/ śpisz …spokojnie śpisz,/ bo sposób to najprostszy i wypróbowany:/ przed snem policzyć barany…”A kto śpi najlepiej? „Ten śpi najlepiej, kto nie wie o tym, że źle śpi”- głosił Alojzy Żółkowski, polski aktor, dramatopisarz, tłumacz, poeta i publicysta.

Co robić gdy serce boli? „ Gdy cię serce boli, najedz się fasoli. Kosza da dziewczyna, siądź bracie do wina!” podpowiada francuski noblista Romain Rolland. A propos picia to angielski pisarz Jerome Klapka Jerome ostrzegał: „ Pijąc cudze zdrowie, psujemy własne” Co do wznoszenia toastów, to konia z rzędem temu, kto odpowie na pytanie niedające spokoju Tadeuszowi Gickierowi: „ Dlaczego u nas nie wznosi się toastów za władzę w nogach?” No właśnie, dlaczego? Wobec tego  pozostaje nam sugestia księdza Jana Twardowskiego: „Módlmy się do Boga,/ żeby nam się ruszała ręka i noga”

I jeszcze kilka sanatoryjnych haseł na zdrowie wyczytanych w archiwum „ Przekroju”:

 „ Jedz powoli, żuj dokładnie, to ci kamień z żółci spadnie”;

„ Narzekasz na wątrobę,/ że aż słychać w niebie/ a czy ona nie powinna/ narzekać na ciebie?”

„ Pogodne usposobienie,/ Oto lek na nadciśnienie.”

Uśmiechnij się! ( mimo wszystko)

„ Jeden profesor, który mnie ostatnio zbadał, powiedział: „Pani Haniu, pani jest nieuleczalnie zdrowa…Dzięki takim jak pani to nawet kasa chorych mogłaby być dochodowa…” i tego się wystraszyłam…Wyobraziłam sobie, że mogę umrzeć zdrowa…

                                  Hanka Bielicka [ z monologu „Młoda inaczej”]

                                      ************ 

- Panie doktorze, nie mogę w nocy zasnąć.

- Proszę spróbować pić co pół godziny kieliszek koniaku

- Sądzi pan, że pomoże?

- Nie, ale pozwoli panu przyjemniej spędzić czas

                                                       Z archiwum „ Przekroju”

 

 

 

 

 


Danuta napisał(a):
Czwartek, Kwiecień 8, 2021, 23:38
Super! Wyszukane, wspaniałe cytaty rozbawiły mnie i wywołały uśmiech! Cudowna chwila relaksu na koniec dnia. Dziekuję!
(*) Pola obowiązkowe
          
 

 
 
 
(c)2021, All Rights Reserved
Liczba odwiedzin: 107