Blog autorski
Jolanty Szwalbe

Sobota, Grudzień 2, 2023, 20:26

29.11.23

„ Wszystko pięknie i wspaniale lecz na świecie nic bez ale…” - Aleksander Fredro ( 1793- 1876)

Jeszcze miesiąc będzie patronować bieżącemu roku polski hrabia, komediopisarz, poeta, autor 114 książek. Dzisiejsze motto jest dowodem jak świetnym był obserwatorem, a jego „ na świecie nic bez ale…” ponadczasowe. Potwierdza to choćby Agnieszka Osiecka mówiąc: „ Cóż, nasz dzisiejszy świat jest również światem odruchów stadnych. Jest inny. Jest barwniejszy. Więcej w nim rozmachu. Ale pojawiają się nowe pułapki: pośpiech, wilcze prawo pieniądza, obojętność.” Niestety dzisiejszy świat, to również ten, w którym: „ Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej”- jak powiedział Edward Stachura. Słowa jakże dziś aktualne.  

„ Naprawdę nie możemy wiedzieć, czy nie przebywamy teraz w domu wariatów.” – zastanawiał się w XIX wieku Georg Lichtenberg. Dziś także można podumać nad słowami niemieckiego aforysty. Moim zdaniem, co do przebywania w domu wariatów, to miejmy nadzieję, że jednak nie, albo jeszcze nie, ale… sezonowo już tak. Na przykład im bliżej Świąt tym większe wariactwo przedświątecznych zakupów. A już zupełne szaleństwo i obłęd panują na corocznych, sezonowych wyprzedażach. Korzystający z nich powiedzą, że to piękny i wspaniały czas, ale… nie dla naszej planety powiedzą ci, co czytają raporty o stanie zdrowia naszej Matki Ziemi. „ Według raportu Komisji Europejskiej w UE wyrzuca się około 5,8 mln ton wyrobów włókienniczych, czyli około 11 kg na osobę, a co sekundę gdzieś na świecie ładunek jednej ciężarówki z wyrobami włókienniczymi trafia na składowisko lub jest spalany”

„ Nie kupuj co użyteczne lecz niezbędne.”- radził  Katon Starszy. A co jest niezbędne wobec prognoz zapowiadających mroźną zimę? „  Kupujcie baby majtki, idzie tęga zima, / która majtek nie kupi, zimy nie przetrzyma.”- śpiewają górale podhalańscy. Fakt, z mroźną zimą nie ma żartów więc jak tylko zauważymy, że: „ Śniegowe snują się chmury, /  Ziąb się dobiera do skóry, / Jedwab zmieniamy gładki / Na ciepłe majtasy / I gatki, / ../- radził Ludwik Jerzy Kern w wierszu „ Miastowa zima”. Co jeszcze? „ Mózg, chociaż w łba komorze, / Tyż nam podmarznąć może. / Zaczniemy żyć w bezsensie, / Gdy myśli zmienią w krę się. /  Więc kto chcesz mózg mieć zdrowy, / I pełen animusza / W krajobrazie zimowym / Nie chodź bez kapelusza. - to z kolei z wiersza „ W krajobrazie zimowym” także Ludwika Kerna.

Nie chodź też bez czapki, jeśli nie chcesz dostać zimowej czkawki- dodam od siebie. A propos. Bogdan Loebl w „ Pożegnalnym bluesie” przywołuje komentarz pisarza Juliana Stryjkowskiego, człowieka bardzo dowcipnego, który  „ przymierzając jakąś czapkę, mówił: „ No w tej czapce mi niedobrze, więc może powinienem zmienić twarz?”

Dzięki Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej mamy też wgląd w świat …moli, które też już szykują się na zimę: „ Mól ogląda mód żurnale / I podziwia suknie, szale, / Pomrukując: „ zobaczymy, / Co będziemy jeść tej zimy?”

A „ Kiedy zima nadchodzi/ - przyjedzie ktoś z Łodzi. / Albo ze Sztumu/ - bądź w dumu!” – radzi Stefan Friedmann.

Nadchodzą też oczywiście Święta i zaproszeni goście. „ - Władkowie? Byli, byli, a jakże. Nie dość, że ich zaprosiłam, to jeszcze przyszli.”- podsłuchane przez Wisławę  Szymborską.

Chciałem zostać ateistą, ale… zarzuciłem ten pomysł – ateiści nie mają świąt.”- zwierzył się amerykański komik Henny Youngman.

A propos pomysłów. Im bliżej Świąt tym bardziej są w cenie, a niektóre wręcz bezcenne. Zwłaszcza te na prezenty pod choinkę. Zobaczmy zatem komu, kto i co dawał na Gwiazdkę, ale wieki temu. Otóż, Zygmunt Krasiński od Delfiny Potockiej – szpilkę do krawata z perłą, co „ łzę tęsknoty wyraża”; Julian Słowacki od swej muzy, Marii Wodzińskiej – pióro oprawne w srebro; Fryderyk Chopin od George Sand i jej dzieci- ciepły szlafrok turecki; królowa Wiktoria od swych trzech córek- makatkę jedwabiem wyszywaną;  Beethoven od swego bratanka Jana – srebrny zegarek; Ewelina Hańska od nieznanego jej jeszcze Balzaka – pudło paryskich czekoladek; Wolfgang Amadeusz Mozart od żony Konstancji- chustę fularową na szyję i trzcinową laskę; Agnieszka Truskolaska najsławniejsza aktorka swej epoki od króla St. Augusta Poniatowskiego - wachlarz z kości słoniowej.

W tym roku Wigilia wypada w niedzielę. Ciekawe czy sprawdzą się słowa francuskiego pisarza Gilberta Cesborna, który na pytanie: co jest najlepsze w niedzielę? – odpowiadał: „ Najlepsze w niedzieli, to sobota wieczór.”

Uśmiechnij się! ( mimo wszystko)

Lekarz: Rozbieraj się pan.

Pacjent: Codziennie się rozbieram – nic nie pomaga.

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
          
 

 
 
 
(c)2021, All Rights Reserved
Liczba odwiedzin: 17282